Hakkında

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü

Kale Grubu ve Ashoka Türkiye ortaklığında hayata geçirilen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü dördüncü yılında Türkiye’nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerini ödüllendirmeye devam ediyor. 2016 yılında aramızdan ayrılan, Kale Grubu’nun Kurucusu İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla düzenlenen program, ilk üç yılında Türkiye’nin dört bir yanından başvuru alarak birçok sosyal girişimciye ulaştı. Herhangi bir konu sınırlaması olmaksızın, erken ve ileri aşamalarda tüm projeleri kapsamına alan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri, aynı zamanda iş birliği ödülü vererek alanında bir ilke imza atıyor. Ödül miktarı her kategori için 50.000 TL olup toplamda 150.000 TL’dir. .

Ödül kategorileri ve başvuru kriterleri

İbrahim Bodur Kimdir?

2016 yılında aramızdan ayrılan Kale Grubu’nun Kurucusu İbrahim Bodur, henüz 27 yaşındayken 900 nüfuslu Çan’da adım attığı iş hayatı boyunca pek çok başarıya imza attı. Kurmuş olduğu 17 şirketin çatısı altında çalışan 5 binden fazla kişinin geleceği için soluk almaksızın çalışmak, bu başarının yalnızca bir yüzüydü. “Sizi siz yapan öz değerlerinize sahip çıkın; çünkü onlar sizi bir ağacın kökleri gibi ayakta tutacaktır” inancıyla doğduğu topraklara hizmet etmeyi bir gün bile bırakmayan Bodur, yalnızca ekonomiyi değil, sosyal ve kültürel hayatı da renklendirmeyi, sosyal refah ve eğitim seviyesini yükseltmeyi ödev bildi. Sanayiyi iş gücünün ayağına götüren İbrahim Bodur, Çanakkale’den Mardin’e; Erzurum’dan Isparta’ya Anadolu’nun birçok kentine yatırım yaparak yerel kalkınmanın öncülerinden biri oldu. Yaşadığı toprakların ve birlikte çalıştığı insanların değerini bilmekle yetinmeyen; onlara değer katmayı düstur edinen İbrahim Bodur Çekoslovakya Devlet Nişanı’ndan “Cavaliere del Lavoro” İtalyan Devlet Nişanı’na, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ndan Uluslararası Aldo Villa ödülüne dünyanın dört bir yanında pek çok ödüle layık görüldü. Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nın da kurucusu olan Dr. (h.c.) İbrahim Bodur, küresel vizyonu, cesareti ve hayırseverliğiyle bugün halen binlerce tohumun filizlenmesi için ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.

Ashoka Türkiye

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu Ashoka, aynı zamanda dünyanın en etkili sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. 40 yıldır, acil toplumsal sorunlara etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit ediyor, onları küresel bir destek ağında buluşturarak potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlıyor. Ashoka’nın vizyonu herkesin fark yaratabileceği bir dünya inşa etmek! Bu vizyon doğrultusunda sosyal girişimcileri desteklemenin yanı sıra, çocuklar ve gençler için çeşitli projeler yürütürken, Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosisteminin kapasitesini artırmak için özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve sosyal girişimciler arasında köprüler kuruyor.
Türkiye’de 2014 yılından beri aktif olan Ashoka, halen 30’a yakın aktif Ashoka Fellow’u ile çalışmalarına devam ediyor.
Ayrıntılı bilgi için:  www.ashokaturkiye.org