Başvuru ve Süreç

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü; Erken Aşama, İleri Aşama ve İş Birliği Ödülü olmak üzere üç kategoride sahiplerini bulacaktır. Başvuru sürecinin ardından gerçekleştirilecek olan ön değerlendirme sürecini takiben 4 Erken Aşama, 3 İleri Aşama ve 3 İş Birliği Ödülü adayı jüri değerlendirmesine sunulacaktır.

Erken Aşama

Sosyal girişimin belirli bir bölgede pilot uygulaması bulunmaktadır ve faydalanıcılardan olumlu geri dönüş almıştır. Başvuran aday, pilot uygulamanın etkilerine ilişkin somut örnekler sunabilir.

Sosyal girişimin bir yıllık bütçesi vardır; tahmini gelir ve gider kalemleri bellidir. Potansiyel gelir getirici aktiviteler başvuru formunda sıralanır.

Ödül başvurusunda bulunan adayların yeterlilikleri ve güvenilirlikleri ayrıca değerlendirmeye tabidir. Adayların kişisel ce ticari fayda yerine toplumsal faydayı gözetmeleri; hiçbir siyasi, dini veya diğer gruba bağlı olmamaları; çalışma ve söylemlerinde ayrımcılık veya şiddet içeren yaklaşımlar benimsememeleri gerekmektedir.

Gerçekleştirilen pilot uygulama sonucu alandaki ihtiyaçlar daha iyi tanımlanmış ve pilot uygulamadaki eksiklerin giderilmesi için iş planı çıkartılmıştır.

2019 Erken Aşama Kategorisi Kazananı
2018 Erken Aşama Kategorisi Kazananı

İleri Aşama

Sosyal girişimin geniş bir coğrafyada pilot uygulaması bulunmaktadır ve yayılma devam etmektedir. Başvuran aday sosyal girişimin uzun vadeli etkilerini kanıtlayacak verilere sahiptir.

Sosyal girişim bir yıldan uzun süredir aktiftir; önümüzdeki yıl için ise bütçesi hazırdır. Bağışlar ve fonlar da dâhil olmak üzere en az 1 adet gelir getirici faaliyetini başarıyla yürütmektedir.

Ödül başvurusunda bulunan adayların yeterlilikleri ve güvenilirlikleri ayrıca değerlendirmeye tabidir. Adayların kişisel veya ticari fayda yerine toplumsal faydayı gözetmeleri; hiçbir siyasi, dini veya diğer gruba bağlı olmamaları; çalışma ve söylemlerinde ayrımcılık veya şiddet içeren yaklaşımlar benimsememeleri gerekmektedir.

Faaliyette bulunulan alana ilişkin geniş çaplı bir değer önerisi mevcuttur. Girişimcinin önceliği sorunun kökeninde yatan sistemsel problemleri yok etmektir.

2019 İleri Aşama Kategorisi Kazananı
2018 İleri Aşama Kategorisi Kazananı

İş Birliği Ödülü

İş birliğini gerçekleştiren kurumların her ikisi de sosyal faydayı önceliklendirir. Kurumların geçmişte gerçekleştirdiği etki odaklı çalışmalar vardır ve istenirse gerçekleştirilen etkiyi dokümente edebilirler.

İş birliğinin bütçesi, gelir ve gider kalemleri bellidir. Talep edildiği takdirde konuya ilişkin veriler sağlanabilir.

Ödül başvurusunda bulunan adayların yeterlilikleri ve güvenilirlikleri ayrıca değerlendirmeye tabidir. Adayların kişisel veya ticari fayda yerine toplumsal faydayı gözetmeleri; hiçbir siyasi, dini veya diğer gruba bağlı olmamaları; çalışma ve söylemlerinde ayrımcılık veya şiddet içeren yaklaşımlar benimsememeleri gerekmektedir.

Partnerler arasında kurulan işbirliği planı netleşmiştir, Türkiye’de bir örnek teşkil etme özelliğine sahiptir. İş birliği sayesinde iki tarafın tek başına ulaşamayacağı bir sosyal etki yaratılır.

2019 İş Birliği Kategorisi Kazananı
2018 İş Birliği Kategorisi Kazananı

Başvuru & Süreç

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü; Erken Aşama, İleri Aşama ve İş Birliği Ödülü olmak üzere üç kategoride sahiplerini bulacaktır. Başvuru sürecinin ardından gerçekleştirilecek olan ön değerlendirme sürecini takiben 4 Erken Aşama, 3 İleri Aşama ve 3 İş Birliği Ödülü adayı jüri değerlendirmesine sunulacaktır.

Başvuru Süreci

15 Mayıs – 21 Haziran 2020

Jüri Değerlendirme Süreci

15 Eylül – 15 Ekim 2020

Ön Değerlendirme Süreci

21 Haziran – 15 Eylül 2020

Ödül Töreni

4 Aralık 2020

Sıkça Sorulan Sorular

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü hangi amaçla verilir?

Kale Grubu’nun 2016 yılında vefat eden Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr. (h.c) İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü, Türkiye’nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerini ödüllendirmeyi amaçlamaktadır.

Benim de bir fikrim var… Acaba ben de başvurabilir miyim?

Önemli bir sosyal sorunu çözmek için yaratıcı bir fikir ve sürdürülebilir bir uygulamayla yola çıkmış, başarılı bir proje geliştirmiş ve büyüme potansiyeli gösteren tüm sosyal girişimciler İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne başvurabilir.

Kale Grubu çalışanları İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne başvurabilir mi?

Şeffaflık, adalet ve eşitlik prensiplerimiz gereği Kale Grubu çalışanları tarafından yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Birden fazla kategoriye başvurmak mümkün mü?

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü başvuruları, adayların kendi seçtikleri kategoriler kapsamında değerlendirilecektir. Adaylar, girişimlerini belirlenen kriterlere uygun buldukları kategoride başvuruda bulunabilir. Ancak, birden fazla kategoride başvuruda bulunmak mümkün değildir.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü başvurularında yaş sınırı var mı?

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nde yaş kriteri bulunmamakta ve her yaştan sosyal girişimcinin başvuruları kabul edilmektedir.

Başvuru formunda yer alan bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılıyor mu?

Başvuru formunda paylaşılan bilgilerin proje kapsamı dışında hiçbir kişi veya kurum ile paylaşılmamaktadır. Adayların başvuru formunda yer verdiği bilgiler yalnızca projede görev alan Kale Grubu yetkilileri, Ashoka Türkiye ekibi ve jüri üyeleri tarafından görülebilmektedir.

Değerlendirme süreci nasıl işliyor?

Ön değerlendirme sürecinde, başvuru süresi içerisinde web sitesi üzerinden başvuru formunu tamamlayan tüm adayların başvuruları Kale Grubu yetkilileri ve Ashoka Türkiye ekibi tarafından değerlendirilmektedir. Bu sürecin ardından gerçekleştirilen Ön Değerlendirme Kurulu toplantısında, ön değerlendirme aşamasından jüri değerlendirme aşamasına geçen adaylar belirlenmektedir. Başvuru formu olumlu değerlendirilen adaylar için referans kontrolleri yapılmaktadır. Referans kontrolleri başvuru formunda belirtilen referanslar dahil olmak üzere bağımsız referansları da kapsamaktadır. Ön değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan toplam 10 aday kısa listeye alınarak jürinin değerlendirmesine sunulmaktadır.Jürinin bir araya gelerek başvuruları değerlendirdiği toplantının ardından kazanan adaylar ile en kısa sürede iletişime geçilecektir.

Başvuru yalnızca web sitesi üzerinden mi yapılıyor?

Evet. Başvuru yapmak için web sitemizdeki formu doldurmanız yeterli. Formunuz elimize ulaştığında otomatik yanıtlama sistemimiz sürece dahil olduğunuz ile ilgili konfirmasyon verecektir.

Jüri kimlerden oluşuyor?

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü jüri üyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ödül miktarı nedir?

İleri Aşama, Erken Aşama ve İşbirliği kategorilerinde kazanan adaylar kategori başına 50 bin TL olmak üzere toplamda 150 bin TL para ödülü ile desteklenecektir.

Fikrimizin pilotunu gerçekleştirdik, ancak hala bir tüzel kişilik (şirket, dernek, vs.) kurmadık. Yine de başvurabilir miyim?

Evet. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü değerlendirme sürecinde tüzel kişiliğin varlığından ziyade ekip yapısı ve bütçe gibi konulara öncelik verilecektir.